Members


Chair: Wolfgang Liebert

Deputies: Rosemarie Parz-Gollner und Markus Fiebig

All Members:

Rectorate
Josef Glößl
Substitute member: Barbara Hinterstoisser

Senate
Sabine Baumgartner
Substitute member: Eva Stöger

Staff Council - Non-Academic Staff
Eva Baldrian
Substitute member: Thomas Kriz

N.N.
Substitute member: Gabriele Motlik

Staff Council - Academic Staff
Peter Cepuder
Substitute member: Ewald Pertlik

ÖH-BOKU: Students' Union
Beatrice Wagner
Substitute member: Georg Mayrpeter

Jürgen Rieger (AG-BOKU)
Substitute member: Katja Maier (AG-BOKU)

Department of Applied Genetics and Cell Biology
Richard Strasser
Substitute member: Christian Luschnig

Department of Civil Engeneering and Natural Hazards
Markus Fiebig
Substitute member: Roland Kaitna

Department of Biotechnology
Michael Sauer
Substitute member: Rupert Tscheließnig

Department of Chemistry
Tim Causon
Substitute member: Sonja Schiehser

Department of Integrative Biology and Biodiversity Research
Rosemarie Parz-Gollner
Substitute member: Harald Meimberg

Department of Food Science and Technology
Matthias Schreiner
Substitute member: Klaus Dürrschmid

Department of Material Science and Process Engeneering
Ena Smidt
Substitute member: Alfred Teischinger

Department of Sustainable Agricultural Systems
Wilhelm Knaus
Substitute member: Christine Leeb

Department of Nanobiotechnology
Ronald Zirbs
Substitute member: José Luis Toca-Herrera

Department of Crop Sciences
Johannes Balas
Substitute member: Hans-Peter Kaul

Department of Landscape, Spatial and Infrastructural Sciences
Doris Damyanovic
Substitute member: Tatjana Fischer

Department of Forest and Soil Sciences
Rupert Seidl
Substitute member: Christian Stauffer

Department of Water-Atmosphere-Environment
Wolfgang Liebert
Substitute member: Gerhard Kammerer

Department of Economics and Social Sciences
Patrick Hirsch
Substitute member: Hermann Peyerl

Centre for Development Research
Lorenz Probst
Substitute member: Maria Wurzinger

Department of Agrarbiotechnology - IFA Tulln
Kerstin Scherr
Substitute member: Rupert Wimmer

Centre for Agricultural Sciences
Herbert Weingartmann
Substitute member: Jochen Kantelhardt

Centre for Global Change and Sustainability
Thomas Lindenthal
Substitute member: Lisa Bohunovsky

Vienna Institute of Bio Technology
Rudolf Pollak
Substitute member: Karola Vorauer-Uhl